Haber

Putin: Beyaz Rusya’ya saldırmak Rusya’ya saldırmak demektir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’ne video konferans yoluyla hitap etti. Putin, “Beyaz Rusya, Birlik Devletinin bir parçasıdır. Beyaz Rusya’ya saldırmak, Rusya Federasyonu’na saldırmak anlamına gelir” dedi. Putin’in açıklamaları, Polonya ve diğer Avrupa Birliği üyelerinin Wagner birliklerinin Belarus’a gelişi ve Belarus ordusuyla ortak tatbikatları konusundaki endişelerini dile getirmesinin ardından geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’nde hitaben yaptığı konuşmada, “Polonyalı liderler, muhtemelen NATO çatısı altında bir tıbbi koalisyon kurmak ve Ukrayna’daki çatışmaya doğrudan müdahale etmek, kendilerine daha büyük bir parçayı kırmak için, inandıkları gibi, bugünkü Batı Ukrayna’nın tarihi topraklarından ama kazanacakları biliniyor. Dir, Beyaz Rusya’ya saldırmak, Rusya Federasyonu’na saldırmak demektir. Elimizdeki tüm imkanlarla buna karşılık vereceğiz” dedi.

WAGNER VE BELARUS’TAN ORTAK TATBİKAT Beyaz Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner grubu askerleri ile Belarus ordusunun ortak tatbikat düzenlediğini duyurdu. “Belarus Silahlı Kuvvetleri ve Wagner savaşçılarının özel harekat kuvvetlerinin ortak eğitimi. Mevcut jeopolitik durumda, Wagner’in sahip olduğu gerçek savaş deneyimi, Belarus ordusunu modernize etmek, yeniden donatmak ve modern askeri çatışmada deneyim kazanmak için bir fırsattır. Şu anda, Savunma Bakanlığı yönetimi tarafından alınan tüm kararların tek bir amacı vardır: Belarus devletinin askeri güvenliğini sağlamak için Silahlı Kuvvetler birimlerinin uyumunu ve eğitimini artırmak.”

Polonya ve diğer AB üyesi ülkeler, Wagner’in Beyaz Rusya’ya gelişiyle ilgili kaygılarını dile getiren açıklamalar yaptılar. Polonya ise sınır güvenliğini artırmak için bir dizi güvenlik önlemi almış ve sonunda işçi sayısını artırmıştı.

kozlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu