Ekonomi

Tayvan depremi, çip sektöründe Asya tedarik zincirinde aksamalara neden olabilir

Analistler; TSMC’den UMC’ye yonga üreticilerinin tesisleri incelemek ve çalışanların yerlerini değiştirmek için bazı operasyonları durdurmasının ardından, Tayvan’da 1999’dan bu yana meydana gelen en büyük depremin, Asya’nın yarı iletken tedarik zincirinde bir miktar aksamaya neden olabileceğini söylüyor.

Tayvan’ın doğu kıyısında Hualien İlçesi yakınlarında 3 Nisan Çarşamba sabahı meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde dokuz kişi öldü, 800 kişi yaralandı.

Ada, Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) gibi şirketlere çip tedarik eden, dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co’ya (TSM) (TSMC) ve UMC, Vanguard International Semiconductor (5347) ve Powerchip Semiconductor Manufacturing gibi daha küçük çip üreticilerine ev sahipliği yaptığı için küresel yarı iletken tedarik zincirinde önemli bir rol oynamaktadır.

Tesislerinin çoğu depremin merkez üssüne yakın olmasa da bu firmaların birçoğu, bazı üretim tesislerini tahliye ettiklerini ve bazı tesisleri denetimler için kapattıklarını söyledi.

TSMC, yaptığı açıklamada “Personelin güvenliğini sağlamak için bazı fabrikalar şirket prosedürüne göre tahliye edildi.” dedi ve daha sonra çalışanların işe dönmeye başladığını ekledi.

Danışmanlık şirketi Isaiah Research bir notunda, Hsinchu, Tainan ve Taichung’daki tesislerinde çeşitli derecelerde aksaklıklar yaşayan TSMC’nin, bunu telafi etmek için bazı sevkiyatları ertelemek ve gofret girdisini artırmak zorunda kalabileceğini söyledi.

“Depremin etkilerinin azaltılması, üretimin eski haline getirilmesi ve kalite standartlarının korunması için dikkatli tedbirler ve zaman gerektirmekte, bu da ek etkiler ve engeller ortaya çıkarmaktadır.”

TSMC’nin 4/5nm ve 3nm gibi gelişmiş işlem düğümlerine yönelik Tainan operasyonlarının geçici olarak askıya alındığı belirtildi. Buna ek olarak bu gelişmiş düğümler için çok önemli olan aşırı ultraviyole (EUV) litografi ekipmanı da sekiz ila 15 saatlik bir süre için tesiste durduruldu.

Barclays analistleri, bazı son derece sofistike yarı iletken fabrikalarının, birkaç hafta boyunca vakum durumunda 7/24 kesintisiz çalışması gerektiğini ve durmaların süreci aksatarak sektördeki fiyat baskısını artıracağını söyledi.

Bu durumun, Japonya ve Kore gibi üretime dönük ürünlere odaklanan ekonomilerin yanı sıra Çin ve Vietnam gibi satışa dönük ürünlere odaklanan ekonomilerde, elektronik üretiminde “kısa vadeli bir kesintiye” neden olabileceği belirtiliyor.

Ancak raporda, müşteriler arasındaki düşük stok seviyelerinin Tayvanlı ve Koreli yonga üreticilerinin fiyatları yükseltmesine olanak sağlayabileceği kaydedildi.

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu